Sisehaigused
14. november 2017 - prof. Margus Lember
Sissejuhatus sisehaigustesse tegi meile professor Margus Lember, kes rääkis meile lähemalt Tartu Ülikooli sisekliinikust. Samuti rääkis ta meile pisut diagnoosimisest ja selle metoodikast - vaevus, kaebus, sümptom. Semiootikaks nimetatakse õpetust haigusetunnustest.
- Sümptom on haiguse tunnus
Reumatoloogia
Järgnevalt jätkas meiega reumatoloog Annika Valner. Reumatoloogiaks nimetatakse haigusi, mis haarab endaga liigeseid, lihaseid, luid ja mitmeid kudesid. Seda esineb 10-20% kogu elanikkonnast. Reumatoloogiat saab jagada kahte alaliiki - põletikuline valu ja mehhaniline valu. Õppejõud Annika näitas meile mitmeid pilte rasketes juhtudest reumatoloogias.
- Anamnees on haiguse eellugu, mis on kogutud patsiendi või patsiendi lähedaste küsitluste käigus ja on umbes 80% kogu diagnoosist
![]() |
Rheumatoid arthritis, pilt: Viide |
Suhkruhaigus
Endokrinoloog Svetlana Matjus rääkis meile lähemalt diabeedi kahest vormist ning selle ravimisest. Diabeeti põeb Eestis umbes 10% inimestest ning seda enamasti ülerasvunud inimesed. Diabeedi esimest vormi saab alanda insuliini abil ning diabeedi teist vormi ravimite abil. Esimene insuliiniravi valmistati juba 1921. aastal kanadalaste poolt. Samuti tuli meil jutuks gigantism ja akromegaalia, mis on põhjustatud liigse kasvuhormooni tootmise tõttu. Väga põhjalikult sai räägitud ka hormoonide talitlusest.
Madala suhkrutaseme tunnused:
- Kahvatus
- Nõrkus
- Näljatunne
- Akromegaalia on liikmehiidsus, mis esineb juhul, kui inimese ajuripats toodab liigselt kasvuhormooni täiskasvanueas, mil luud enam pikkuses ei kasva.
![]() |
Gigant, pilt: Viide |
Seedeelunditehaigused
Viimaseks teemaks oli meil seedeelunditehaigused, millest rääkis meile gastroenteroloog Riina Salupere. Kordasime varasemalt bioloogia ja füsioloogia tunnis õpitud materjali seedeelundkonnast. Kõrvetiseks nimetatakse põletavat tunnet rinnaku all. Samuti tuli juttu ka väljaheidetest ning selle tähtsusest.
Tartu Ülikooli sisekliiniku külastus tuli just kasuks erinevate valdkondadega tutvumise poolest. Saime infot sisehaiguste alajaotuste kohta ja vaatasime kõhedaid pilte erinevatest haigusjuhtudest. Oleks võinud ka maja peal ringi käia ja midagi praktilisemat teha, et ei tekiks igavust ning jääks midagi huvitavamat meelde.
Hans-Andero Kivi
Kommentaarid
Postita kommentaar