Otse põhisisu juurde

Anestesioloogia


Anestesioloogia/erakorraline meditsiin

13. veebruaril 2018 - dr. Jaan Sütt

1958. aastal puhkes lastehalvastuse epideemia, mis pani aluse intensiivravi osakonna tekkele. Tarvis oli hingamist toetavaid aparaate. Selle vastu tehti vaktsiin ning pole enam sagedalt levinud haigus. "Raudsed kopsud" - algeline hingamisaparaat.

Meie õppepäeva viis läbi dr. Jaan Sütt. Käisime Tartu Ülikooli anestesioloogia ja intensiivravi osakonnas. Meie klass jaotati kohe kolmeks ning iga rühm viidi erinevasse intensiivravi osakonda. Mina käisin 2. intensiivravi osakonnas, kus õppejõud andis meid üle seal osakonnas töötavale arstile, kelle nime ma kahjuks ei mäleta. Teda oli väga huvitav kuulata, sest ta rääkis meile väga palju enda töö kogemustest ning tõi välja fakte, mida kuskilt mujalt ei kuuleks. Osakond on töös igapäevaselt ning töötajad ja arstid töötavad vahetustega. Me saime tutvuta osakonnas olevate haigetega ning rääkisime nende seisunditest. Enamus haigetest olid väga raskes seisus ning läbi elanud mitmed elustamised. Mäletan, et üks noor poiss oli ühendatud kunstneeruaparaadiga, kes oli üle elanud autoõnnetuse. Samuti oli tal ajukahjustus ning viibis praegu koomas. Kuna mina olen nõrga närviga vere vastu ning ei talu väga selliseid kohti, siis pidin enda grupi juurest lahkuma ning olema teises ruumis kuni teised lõpetavad.

Pärast osakonnas käimist tegi dr. Jaan Sütt meile ka ringi elustamise palatites ning saime vaadata ka kiirabiautot. Sellele järgnes ka teoreetilise tausta üle vaate. "Hea töö on see, mida saab teha pidźaamas" - Jaan Sütt.
Intensiivravi palat, pilt: Hans-Andero Kivi
Intensiivravi kliinik on suurim kliinik Tartu Ülikooli Kliinikumis. Kõikides osakondades on ööpäevaringne arsti valve ja igapäevane koostöö kiirabiga. Eestis on 300 anestesioloogi - intensiivravi arsti. Kliinikumi ülesandeks on tagada Kliinikumis kõrgekvaliteediline anestesioloogia, intensiivravi ning erakorralise meditsiini alane arstiabi. Samuti on ülesandeks arsti täiendõpe. Erakorraline meditsiini osakond teenindab ööpäevaringselt erakorralise tervisehäiretega haigeid ning vormistab haigeid haiglasse.

Intensiivravi osakonna jaotus: 
  1. Üldintensiivravi (1) osakond
  2. Neurointensiivravi (2) osakond - põhiülesandeks on neuroloogiliste haigete III astme intensiivravi läbiviimine (käisin siin).
  3. Pulmonoloogilise (3) intensiivravi osakond
Intensiivravi osakond oli väga huvitav ning imestusin, et meid lasti patsientidele nii lähedale. Ka dr. Jaan Sütt oli väga jutukas ning noortepärane.

Hans-Andero Kivi

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kõrva-nina-kurguhaigused

Kõrva-nina-kurguhaigused 30. jaanuar 2018 - dr. Indrek Aus 30. jaanuaril käisime klassiga Tartu Ülikooli Kliinikumi Kõrvakliinikumi osakonnas. Meid võttis vastu dr. Indrek Aus, kes oli väga energiline ning hea huumorisoonega.  Meie loeng algas kohe huvitava röntgenpildiga, millel täiskasvanud inimene oli alla neelanud sõrmuse. Dr. Aus rääkis kohe meile lähemalt sellest õnnetusest, kus abieluettepaneku käigus pandi joogi sisse sõrmus ning kogemata neelati see alla. Selliseid õnnetusi juhtub tihti peale lastega, kui lapsed panevad võõrkehi suhu, ninna või kõrva. Kõige sagedamini tullaksegi arsti juurde, kui laps on pannud endale kõrva legoklotsi, herne või kirsikivi ning seda enam kätte ise ei saada. Kõrva ehitus, pilt:  Viide Edasi võtsimegi teemaks kõrva ehituse. Kõige tähtsamaks kõrva osaks on kuulmekile, mis hoiab kõrva sees olevat rõhku ning aitab inimesel kuulda. Kuulmekile katki minemisel kasvab see ise umbes 10 päevaga kinni ning kui ei kasva, siis operats...

Dermatoloogia

Dermatoloogia 31.oktoober 2017 - dr. Külli Kingo Deramatoloogia on õpetus nahahaigustest, millest käis rääkimas meile dr. Külli Kingo minu enda koolis Tartu Tamme Gümnaasiumis. Tutvusime mitmete erinevate nahahaigustega, UV - kiirguse toimest nahale ning sünnimärkidega. Nahahaigused Üheks kõige tuntumaks nahahaiguse vormiks on akne. Selle tekkimise peamiseks põhjuseks nimetatakse rasunäärmete suurenenud tundlikust androgeenide suhtes.  Kõige tavalisem akne esinemisvorm on komedoonakne.  Komedoonakne esinemine otsmikul, pilt:  Viide Androgeenid on meessuguhormoonid, mis stimuleerivad rasu tootmist rasunäärmetes. Akne on tänapäeval ravitav ning vajab oluliselt palju tähelepanu. Kõige tähtsam on naha pidev hooldus ning on soovitav kasutada mitmeid nahka kuivatavaid kreeme, kuid nende kasutamisega kaasneb naha kuivamine ja murenemine. UV - kiirgus Tänapäeval soovivad väga paljud inimesed endale head päevitust, kuid ei arvesta UV - kiirguses...

Sisehaigused

Sisehaigused 14. november 2017 - prof. Margus Lember Sissejuhatus sisehaigustesse tegi meile professor Margus Lember, kes rääkis meile lähemalt Tartu Ülikooli sisekliinikust. Samuti rääkis ta meile pisut diagnoosimisest ja selle metoodikast - vaevus, kaebus, sümptom. Semiootikaks nimetatakse õpetust haigusetunnustest. Sümptom on haiguse tunnus Reumatoloogia Järgnevalt jätkas meiega reumatoloog Annika Valner. Reumatoloogiaks nimetatakse haigusi, mis haarab endaga liigeseid, lihaseid, luid ja mitmeid kudesid. Seda esineb 10-20% kogu elanikkonnast. Reumatoloogiat saab jagada kahte alaliiki - põletikuline valu ja mehhaniline valu. Õppejõud Annika näitas meile mitmeid pilte rasketes juhtudest reumatoloogias. Anamnees on haiguse eellugu, mis on kogutud patsiendi või patsiendi lähedaste küsitluste käigus ja on umbes 80% kogu diagnoosist Rheumatoid arthritis, pilt:  Viide Suhkruhaigus Endokrinoloog Svetlana Matjus rääkis meile lähemalt diabeedi kahest vormist n...