Anestesioloogia/erakorraline meditsiin
13. veebruaril 2018 - dr. Jaan Sütt
1958. aastal puhkes lastehalvastuse epideemia, mis pani aluse intensiivravi osakonna tekkele. Tarvis oli hingamist toetavaid aparaate. Selle vastu tehti vaktsiin ning pole enam sagedalt levinud haigus. "Raudsed kopsud" - algeline hingamisaparaat.
Meie õppepäeva viis läbi dr. Jaan Sütt. Käisime Tartu Ülikooli anestesioloogia ja intensiivravi osakonnas. Meie klass jaotati kohe kolmeks ning iga rühm viidi erinevasse intensiivravi osakonda. Mina käisin 2. intensiivravi osakonnas, kus õppejõud andis meid üle seal osakonnas töötavale arstile, kelle nime ma kahjuks ei mäleta. Teda oli väga huvitav kuulata, sest ta rääkis meile väga palju enda töö kogemustest ning tõi välja fakte, mida kuskilt mujalt ei kuuleks. Osakond on töös igapäevaselt ning töötajad ja arstid töötavad vahetustega. Me saime tutvuta osakonnas olevate haigetega ning rääkisime nende seisunditest. Enamus haigetest olid väga raskes seisus ning läbi elanud mitmed elustamised. Mäletan, et üks noor poiss oli ühendatud kunstneeruaparaadiga, kes oli üle elanud autoõnnetuse. Samuti oli tal ajukahjustus ning viibis praegu koomas. Kuna mina olen nõrga närviga vere vastu ning ei talu väga selliseid kohti, siis pidin enda grupi juurest lahkuma ning olema teises ruumis kuni teised lõpetavad.
Pärast osakonnas käimist tegi dr. Jaan Sütt meile ka ringi elustamise palatites ning saime vaadata ka kiirabiautot. Sellele järgnes ka teoreetilise tausta üle vaate. "Hea töö on see, mida saab teha pidźaamas" - Jaan Sütt.
Intensiivravi palat, pilt: Hans-Andero Kivi |
Intensiivravi kliinik on suurim kliinik Tartu Ülikooli Kliinikumis. Kõikides osakondades on ööpäevaringne arsti valve ja igapäevane koostöö kiirabiga. Eestis on 300 anestesioloogi - intensiivravi arsti. Kliinikumi ülesandeks on tagada Kliinikumis kõrgekvaliteediline anestesioloogia, intensiivravi ning erakorralise meditsiini alane arstiabi. Samuti on ülesandeks arsti täiendõpe. Erakorraline meditsiini osakond teenindab ööpäevaringselt erakorralise tervisehäiretega haigeid ning vormistab haigeid haiglasse.
Intensiivravi osakonna jaotus:
- Üldintensiivravi (1) osakond
- Neurointensiivravi (2) osakond - põhiülesandeks on neuroloogiliste haigete III astme intensiivravi läbiviimine (käisin siin).
- Pulmonoloogilise (3) intensiivravi osakond
Intensiivravi osakond oli väga huvitav ning imestusin, et meid lasti patsientidele nii lähedale. Ka dr. Jaan Sütt oli väga jutukas ning noortepärane.
Hans-Andero Kivi
Kommentaarid
Postita kommentaar