Otse põhisisu juurde

Lastehaigused


Pediaatria ehk lastehaigused

6. veebruaril 2018 - dr. Heili Varendi

6. veebruaril toimus meie meditsiiniõppepäev Tartu Ülikooli Lastekliinikumis. Kohtusime seal õppejõu Heili Varendi. Planeeritud oli ka kohtumine dr. Noormetsaga, kuid see jäi kahjuks ära.

Loengult saime teada palju huvitavat sünnitamise, arengut mõjutavate tegurite ja riinapiima kohta. 2014. aastal sündis maailmas 353000 last ehk 4,3 last sekundis. Eestis sünnib enamus lapsi Tallinnas ning seda keskmiselt 8000 last aastas. Uuringute järgi on Ameerika Ühendriikide lapsed kõige suuremas vaesuses.

Kõige sagedasem probleemid vastsündinutel on kaasasündinud haigused, toitmisprobleemid ja allergia. Väikelaste suurimateks probleemideks on nakkushaigused ja allergia. Väga sageli võivad sellised probleemid lõppeda surmaga.

Arengut mõjutavad tegurid: 
  • Ema tervis, raseduse kulg
  • Rasedusnädal sünnil, sünnikaal
  • Lapse varased haigused ja tüsistused
  • Arengukeskkond
Pediaatria, pilt: Viide
Samuti rääksime ka vastsündinutest ning vaatasime neist pilte. Ajaliseks sünnituseks nimetatakse 37. - 41. nädalal sündinut. Dr. Varendi näitas meile ka väga huvitavat pilti kängurulootest. Heaks vastusündinud ja väikelapse kasvuks ja arenguks on hea toit. 
Emapiim sisaldab antikehi, mis on spetsiifilised soole ja teiste limaskestade patogeenidega. 


Miks rinnapiim on vajalik?
  • Pika ahelaga rasvhapped
  • Kasvufaktorid
  • Kaitsefaktorid
  • Rinnapiim kui valuvaigisti
Lisatoitu peaks andma hiljemalt 7. elukuul, aga mitte enne 5. elukuud. Emasuhkruhaigus ehk diabeet võib tekitada lootele kahjustusi või väärarenguid. Enneaegsete sündide sagedus maailmas on 5-20%, Eestis 5-6% kõigist. Enneaegsed ei söö ega hoia temperatuuri. Neil on õrn nahk, punane jume ja lihastoonus.

Dr. Varendi oli väga rõõmsameelne ning noortepärane isik. Tõi näiteid meile elulistest olukordadest ning näitas huvitavaid pilte. Kahjuks me Lastekliinikumis ringi käia ei saanud, sest kliinikumis oli gripigarantii, mis põhjustas natukene pettumust.

"Sünd on verstapost liigi säilimises" - dr. Heili Varendi

Hans-Andero Kivi

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kõrva-nina-kurguhaigused

Kõrva-nina-kurguhaigused 30. jaanuar 2018 - dr. Indrek Aus 30. jaanuaril käisime klassiga Tartu Ülikooli Kliinikumi Kõrvakliinikumi osakonnas. Meid võttis vastu dr. Indrek Aus, kes oli väga energiline ning hea huumorisoonega.  Meie loeng algas kohe huvitava röntgenpildiga, millel täiskasvanud inimene oli alla neelanud sõrmuse. Dr. Aus rääkis kohe meile lähemalt sellest õnnetusest, kus abieluettepaneku käigus pandi joogi sisse sõrmus ning kogemata neelati see alla. Selliseid õnnetusi juhtub tihti peale lastega, kui lapsed panevad võõrkehi suhu, ninna või kõrva. Kõige sagedamini tullaksegi arsti juurde, kui laps on pannud endale kõrva legoklotsi, herne või kirsikivi ning seda enam kätte ise ei saada. Kõrva ehitus, pilt:  Viide Edasi võtsimegi teemaks kõrva ehituse. Kõige tähtsamaks kõrva osaks on kuulmekile, mis hoiab kõrva sees olevat rõhku ning aitab inimesel kuulda. Kuulmekile katki minemisel kasvab see ise umbes 10 päevaga kinni ning kui ei kasva, siis operats...

Dermatoloogia

Dermatoloogia 31.oktoober 2017 - dr. Külli Kingo Deramatoloogia on õpetus nahahaigustest, millest käis rääkimas meile dr. Külli Kingo minu enda koolis Tartu Tamme Gümnaasiumis. Tutvusime mitmete erinevate nahahaigustega, UV - kiirguse toimest nahale ning sünnimärkidega. Nahahaigused Üheks kõige tuntumaks nahahaiguse vormiks on akne. Selle tekkimise peamiseks põhjuseks nimetatakse rasunäärmete suurenenud tundlikust androgeenide suhtes.  Kõige tavalisem akne esinemisvorm on komedoonakne.  Komedoonakne esinemine otsmikul, pilt:  Viide Androgeenid on meessuguhormoonid, mis stimuleerivad rasu tootmist rasunäärmetes. Akne on tänapäeval ravitav ning vajab oluliselt palju tähelepanu. Kõige tähtsam on naha pidev hooldus ning on soovitav kasutada mitmeid nahka kuivatavaid kreeme, kuid nende kasutamisega kaasneb naha kuivamine ja murenemine. UV - kiirgus Tänapäeval soovivad väga paljud inimesed endale head päevitust, kuid ei arvesta UV - kiirguses...

Sisehaigused

Sisehaigused 14. november 2017 - prof. Margus Lember Sissejuhatus sisehaigustesse tegi meile professor Margus Lember, kes rääkis meile lähemalt Tartu Ülikooli sisekliinikust. Samuti rääkis ta meile pisut diagnoosimisest ja selle metoodikast - vaevus, kaebus, sümptom. Semiootikaks nimetatakse õpetust haigusetunnustest. Sümptom on haiguse tunnus Reumatoloogia Järgnevalt jätkas meiega reumatoloog Annika Valner. Reumatoloogiaks nimetatakse haigusi, mis haarab endaga liigeseid, lihaseid, luid ja mitmeid kudesid. Seda esineb 10-20% kogu elanikkonnast. Reumatoloogiat saab jagada kahte alaliiki - põletikuline valu ja mehhaniline valu. Õppejõud Annika näitas meile mitmeid pilte rasketes juhtudest reumatoloogias. Anamnees on haiguse eellugu, mis on kogutud patsiendi või patsiendi lähedaste küsitluste käigus ja on umbes 80% kogu diagnoosist Rheumatoid arthritis, pilt:  Viide Suhkruhaigus Endokrinoloog Svetlana Matjus rääkis meile lähemalt diabeedi kahest vormist n...