Psühhiaatria
22. mai 2018 - õppejõud Innar Tõru ning arsitudengid Mirjam Pirn ja Helen Voogla
Meie viimane õppepäev toimus Püshhiaatriakliinikumis Noorukite osakonnas. Loeng oli kaheosaline, kus tudengid Mirjam Pirn ja Helen Voogla tegid meile teoreetilisest osast ülevaate ning õppejõud Innar Tõru täiustas seda hiljem.
Kogunesime klassiga seminariruumi, kus ootasid meid tudengid Mirjam Pirn ja Helen Voogla. Kuna aega oli vähe ning psühhiaatria valdkond väga suur, siis läbisime teemad väga pealiskaudselt. Teemadeks olid ärevushäired, depressioon, söömishäired, enesevigastamine, suitsiid ning selle märkamine, kuidas peaks neist teemadest rääkima, vaimse tervise hoidmine ja abi saamine. Eestis kannatab depressiooni käes ligikaudu 5,6% ehk 75 000 inimest. Enesetapp on 15. - 29. aastaste suurim surmapõhjus Eestis. Eestis on enesetapu sooritanud rohkem kui liiklusõnnetustes hukkunuid. 2016. aastal võttis 183 inimest oma elu. Tudengeid oli väga huvitav kuulata, sest nad olid teemadega väga hästi kursis. Nende teemad olid väga hästi kokku pandud ning igale vaimsele häirele oli lisatud juurde ka abi saamine ning ravi. Kõige tähtsam on alati leida teistelt inimestelt tuge ning olla kannatlik. Abistajal tuleks julgustada inimeset otsima professionaalset abi. Inimest ei tohiks sundida ärevust tekitavasse olukorda, sest see võib tekitada suurema vaimse probleemi. Samuti püüdsid tudengid meid panna sarnasse olukorda ning panid meid probleemküsimusega mõtlema - "Ah küll ta hakkama saab, ma ei viitsi temaga tegeleda, see on tema probleem". Kas te ütleksite sama oma sõbrale, kes on auto alla jäänud?
Mida öelda abivajajale?
- "Kuidas ma sulle toeks saan olla?"
- "Ma olen sulle olemas."
- "Ma ei mõista sind hukka."
- "Aitäh, et mind usaldad."
- "Ma ei taha sind kaotada."
- "Ma ei tea sellest teemast palju, aga tahaksin mõista."
Mida mitte öelda abivajajale?
- "Mõtle positiivselt!"
- "Küll see üle läheb."
- "Su elul pole ju midagi viga."
- "Sa oled lihtsalt laisk."
- "Sul jäävad sellest ju armid."
- "See on rõve."
- "Aga sa pole ju paks."
Kõige tähtsam on üldise tervise ja heaolu hoidmine. Vaimse tervise säilitamiseks on üliolulised uni, toitumine ja füüsiline tegevus. Lükata tuleks ümber negatiivne suhtlus endaga ning valideerida enda tundeid ja mõtteid. Võtta enda eest hoolitsemist tõsisemalt ja puhata. Esimese loengu lõpus rääkis meile ka enda kogemustest tudeng Helen Voogla, kes kannatas sammuti depressiooni all. Tänaseks on ta õnneks selle vastu abi saanud ning külastab psühholoogi regulaarselt.
![]() |
Depressioon, pilt: Viide |
Viimases loengu osas kohtusime õppejõu ja psühholoogi Innar Tõruga. Ta tutvustas meile psüühikahäireid filmiga "Hullumeelsus". Ta oli filmist välja valinud erinevad lõigud, kus näidata psüühikahäiretega inimest, ning me klassiga pidime tuvastama, mis võiks olla tema psüühikahäireks. Meil üldiselt õnnestus see ning toimus hea arutelu õppejõu Innariga. Õppejõud Innar oli ise väga jutukas ja humoorikas.
Hans-Andero Kivi
Kommentaarid
Postita kommentaar